ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

سندرم تونل تارس يکي از علل داغي و درد کف پا


تونل تارس يک کانال است که در سمت داخلي مچ پا و در زير قوزک داخلي قرار گرفته است و وقتي به علتي عصب تيبيال خلفي در داخل تونل تارس تحت فشار قرار ميگيرد سندروم تونل تارس ايجاد ميشود.

علائم

   1- احساس گزگز، سوزش، داغ شدن، احساس شوک الکتريکي، کاهش حس يا احساس درد واضح در سطح داخلي مچ پا و در کف 
        پا
    2- درد با ايستادن به مدت طولاني و يا راه رفتن و دويدن تشديد شده و در طول روز شديد تر ميشود و با استراحت، بالا نگه داشتن  يا ماساژ دادن پا کاهش ميابد
    3-درد اغلب در شب بيشتر ميشود
    4- لمس زير قوزک داخلي در قسمت داخلي مچ پا اغلب دردناک است
    5-شدت درد ممکن است با بالا آوردن مچ پا تشديد شود
    6-ضربه زدن با نوک انگشت بر روي تونل تارس يعني در ناحيه زير قوزک داخلي موجب احساس گزگز و درد در ناحيه ميشود. يه اين علامتTinel sign   مي گويند
    7-در بعضي افراد درد در يک نقطه متمرکز است ولي در بعضي ديگر درد ميتواند به تمام کف پا و حتي پاشنه و ساق پا انتشار پيدا کند


گاهي اوقات علائم بيماري بطور ناگهاني شروع ميشود و گاهي اوقات بتدريج ايجاد ميشود. علائم بيماري در اکثر اوقات بدنبال فشار آوردن زياد به پا ايجاد يا تشديد ميشود. فعاليت هايي مانند ايستادن به مدت طولاني، راه رفتن يا ورزش زياد و طولاني و يا تغيير در برنامه ورزشي ميتواند اين فشار ها را به پا وارد کند. نکته بسيار مهم اينست که با شروع ظهور علائم هر چه زودتر بايد درمان شروع شود وگرنه ممکن است بر اثر فشار طولاني به عصب، آثار غير قابل جبران و برگشت ناپذيري به عصب وارد شود.

تشخيص

پزشک معالج بعد از صحبت با بيمار در مورد درد وي و خصوصيات آن پاي بيمار را معاينه ميکند. بررسي هاي پاراکلينيکي مانند تست نوار عصبي و عضلاني و يا روش هاي تصوير برداري مانند ام آر آي ميتواند به تشخيص درست اين مشکل کمک کند

تشخیص افتراقی

 •     شايعترين آنها فاسئيت پلانتار است
 •     تاندونيت آشيل معمولا موجب درد پشت پاشنه پا ميشود·         .
 •     شکستگي استرسي پاشنه
 •     آتروفي پد پاشنه در افراد مسن و چاق ميتواند موجب احساس درد منتشر در پاشنه شود
 •     آسيب ديسک بين مهره اي و سياتيک

درمان ستدروم تونل تارس
 •   استراحت : کاهش فشار به پا مثل کمتر سر پا ايستادن و کم کردن فعاليت هايي مانند راه رفتن، دويدن و يا فعاليت هاي ورزشي      شديد براي مدتي، ميتواند موجب کاهش فشار به عصب و کمک به بهبود عصب کند.
 •   سرما : استفاده از سرماي موضعي ساعتي 20-15 دقيقه ميتواند کمک کننده باشد
 •   داروهاي ضد التهاب : استفاده از دارو هاي ضد التهاب مانند بروفن يا سلکوکسيب ميتواند التهاب و تورم را در داخل تونل تارس کاهش دهد.
 •    بيحرکتي : گاهي اوقات مدتي بيحرکت کردن مچ پا با پوشيدن بريس مناسب يا با گچ گيري پا ميتواند موجب کاهش التهاب در محل شده و فرصتي به عصب بدهد تا کارکردش را مجددا بازيابد.
 •   فيزيوتراپي :مانند استفاده از اولتراسوند و يا انجام نرمش هاي مناسب ميتواند کمک کننده باشد.
 •   تزريق داروهاي بيحسي موضعي و يا کورتيکوستروئيد در محل :ميتواند به کاهش علائم و يا کاهش التهاب کمک کند.
 •   ارتوز : استفاده از کفش هاي طبي مناسب براي کاهش حرکات ناخواسته در مچ پا و يا تنظيم قوس کف پا ميتواند کمک کننده باشد.
 •   جراحي : در صورت عدم بهبود گاهي اوقات پرشک معالج تصميم به عمل جراحي براي آزاد سازي عصب ميکند. در اين عمل جراحي پزشک جراح فلکسور رتيناکولوم را برش ميدهد و در نتيجه فضاي تونل را آزاد ميکند. بدين وسيله فشار از روي عصب برداشته شده و مشکلات بيمار از بين ميرود. عمل جراحي در 90-85 درصد موارد موجب بهبودي ميشود.

1:57PM 1391/04/11

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس