ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

در مورد آنوسمی با از دست دادن حس بویایی چه می دانید؟

.

این بیماری در مردان شایع ‌تر از زنان است، 200 عامل در بروز آنوسمی دخالت دارند که شایع ‌ترین علت کربویی، بیماری انسدادی بینی است.

به طور متوسط در حدود 30 تا 35 درصد علت بروز آنوسمی، بیماری‌ های انسدادی بینی است که شایع‌ ترین آن پولیپ‌ های بینی، آلرژی، تورم مخاط بینی و ایجاد تومورهایی است که باعث انسداد می ‌شوند.

مسدود شدن بینی به این دلیل موجب بروز آنوسمی می ‌شود که هوا به قسمت‌ های فوقانی این عضو از بدن که پیاز بویایی در آن واقع شده است، نمی ‌رسد.

 در اغلب موارد که کربویی به علت بیماری‌ های انسدادی بینی بروز می ‌کند با رفع علت بازگشت حس بویایی امکان پذیر است.

شایع ‌ترین علت کربویی، بیماری انسدادی بینی است

بیماری ‌های عفونی دستگاه فوقانی تنفسی به دلیل تورم موجب انسداد بینی و در پی آن بروز آنوسمی می ‌شوند. این عفونت ‌ها چه ویروسی و چه باکتریال می‌ توانند باعث درگیر شدن پیاز بویایی و فلج کردن عصب بویایی شده و موجب بروز آنوسمی شوند.

 کربویی به دلیل عفونت دستگاه فوقانی تنفسی با رفع علت حس بویایی فرد، ترمیم خواهد شد، گفت: تنها در 15 تا 20 درصد عفونت ‌ها به دلیل ویروسی، حس بویایی برگشت پذیر نخواهد بود.

این برگشت ناپذیری در زنان بیش‌ تر از مردان است و زنانی که در سن 50 تا 70 سالگی قرار دارند بیشتر در معرض ابتلا به کربویی هستند.  

بالا رفتن سن یکی از عوامل خطر بروز کربویی است؛ به نحوی كه نیمی از جمعیت افراد 65 تا 85 سال به کربویی مبتلا می‌ شوند.

 تروما به سر نیز از عوامل مطرح در بروز آنوسمی است. در برخی مواقع حتی خود فرد نیز متوجه ضربه نمی‌ شود اما ممکن است 3 تا 5 درصد افراد، دچار آنوسمی شوند. این آمار در کودکان به 1 تا 3 درصد کاهش نشان می ‌دهد.

نیمی از جمعیت افراد 65 تا 85 سال به کربویی مبتلا می‌ شوند

برخی بیماری ‌ها که سیستم عصبی افراد را درگیر می‌ کنند و شایع ‌ترین آن پارکینسون است از علل بروز آنوسمی هستند.

درصد کمی از مبتلایان به آنوسمی بدون وجود هیچ نوع دلیلی به این بیماری دچار شده ‌اند که آمارها نشان می ‌دهد 2 تا 3 درصد افراد بدون دلیل به آنوسمی دچار شده‌ اند.

تومورهای تخریبی که کف مغز و سقف بینی را درگیر می‌ کنند نیز می‌ توانند در بروز آنوسمی دخیل باشند.

به غیر از آنوسمی‌ هایی که به علت انسداد بینی و عفونت مجاری تنفسی فوقانی بروز می‌ کند در بقیه ی موارد حس بویایی برگشت پذیر نخواهد بود.

 افرادی که در حس بویایی خود دچار ضعف هستند باید سریعا به پزشک مراجعه کنند؛ چرا که در صورت تشخیص به موقع، درمان سریع تر و موفق ‌تر خواهد بود و به کمک داروها می ‌توان عصب بویایی را ترمیم کرد.

 درمان دارویی در بیمارانی که به علت ویروسی دچار عفونت تنفسی شده باشند استفاده می ‌شود و جراحی برای از بین بردن انحراف و پولیپ و برداشتن تومور کاربرد دارد.

 

 


5:25PM 1391/07/11

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس