ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

تفسیر آزمایش پاپ اسمیرتعدادی از عبارات مورد استفاده برای توصیف اختلالات دهانه رحم ،عبارتند از:

  • سلول سنگفرشی غیر عادی با اهمیت نامشخص (ASC-US)
  • سلول سنگفرشی غیر عادی، بدون امکان رد کردن ضایعه پیشرفته(ASC-H)
  • سلول سنگفرشی با درجه پیشرفت پایین(LSIL)
  • سلول سنگفرشی با درجه پیشرفت بالا (HSIL)
  • سلول های  غده ای غیر عادی (AGC)
  • کارسینومای درجا (سلول های سرطانی در اندازه بسیار کم یا CIS)
  • سرطان گردن رحم با سلولهای تهاجمی یا پیشرفته

 

التهاب : تغییرات غیرسرطانی ممکن است مربوط به ترمیم سلول معمولی باشد. یا ممکن است آنها به دلیل یک عفونت، از جمله HPV یا عفونت قارچی رخ داده باشد.این حالت گاهی به نام تغییر واکنشی سلولی نامیده می شود)

سلول سنگفرشی بی قاعده : نتایج آزمون نامشخص هستند. سلول ها در سطح دهانه رحم تغییراتی را نشان  می دهند که اهمیت آنها هنوز شناخته شده نیست. آزمایش برای وجود عفونت با ویروس HPV و سایر بیماری های منتقله از راه جنسی   ممکن است مورد نیاز باشد. درمان نیز ممکن است لازم باشد. (گزارش با علامت اختصاری ASC-US یا ASC-H)

سلول های غیر معمولی غده ای: در این حالت سلولهای موجود در کانال گردن رحم تغییرات غیر طبیعی نشان می دهند.آزمایشات دیگری ممکن است نیاز شود و همچنین ممکن است درمان از طریق نابود کردن و یا حذف سلولهای مشکل دارانجام شود(این حالت به صورت AGC گزارش می شود(

دیسپلازی یا بدشکلی خفیف سلولها: سلول  تغییرات مشخصی را نشان می دهند.انجام تست از نظر ویروس HPV ممکن است انجام شود. همچنین ممکن است به بیمار درمان برای نابودی و یا حذف سلولهای مشکلدار پیشنهاد شود. (این حالت به عنوان پایین SIL یا نمره کم یا CIN 1 گزارش می شود.(

دیسپلازی یا بدشکلی متوسط تا شدید : سلول ها تغییرات پیش سرطانی را نشان  می دهند. و یا سرطان غیرمهاجم (به نام کارسینومای درجا) ممکن است مشاهده شود. درمان با نابود کردن و یا حذف سلولهای مشکل دار ضروری است  (گزارش به صورت SIL با درجه بالا یا CIN درجه 2 یا 3( .

سرطان : سرطان به اعماق دهانه رحم و یا اطراف آن منتشر شده است. آزمایشات بیشتر برای تشخیص میزان گسترش سرطان ضروری است. نوع درمان به نتایج دقیق آزمون و عوامل دیگری مانند سن و سابقه سلامتی بیمار بستگی دارد.

پیگیری آزمون غیرطبیعی:

پاپ اسمبرتنها یک آزمون غربالگری است و برای پیگری نتایج گزارش شده آزمایشات دیگری نیاز است. پس از آزمون پاپ اسمیر غیر عادی برای تعیین اینکه آیا سرطان دهانه رحم و یا یک ضایعه پیش سرطانی وجود دارد باید اقدامات دیگری انجام شود.

کولپوسکوپی یا Colposcopy

پرشک متخصص زنان ممکن است تشخیص دهد که بیمار باید تحت مشاهده با دستگاه کولپوسکوپ یا colposcope قرار گیرد تا تغییرات ایجا شده بر روی سطح دهانه رحم را نگاه کند. این کار فقط چند دقیقه طول می کشد. اگر مشکلی مشاهده شود، ممکن است بیمار به روشهای دیگری برای ارزیابی و یا درمان آن نیاز داشته باشد. و یا بیمار به سادگی ممکن است فقط نیاز به پیگیری بازدید از نظر سلامت دهانه رحم در آینده نیاز داشته باشد. کولپوسکوپی مکرر ممکن است برای بررسی دهانه رحم برای پیگیری پیشرفت بیماری ضرورت پیدا کند.

دیگر اقدامات انجام شده همراه با کولپوسکوپی

کولپوسکوپی ممکن ست نشان دهد که بیمار است نیاز به آزمایشات بیشتر و یا درمان دارد. برخی از مراحل می تواند همزمان با کولپوسکوپی انجام شود.در حالیکه بیش از 15 تا 30 دقیقه وقت نمی گیرد. بیمار ممکن است درد کمی در حین انجام داشته باشد. برخی از زنان  لکه بینی خفیفی برای چند روز بعد از آن خواهند داشت که طبیعی است. یک مسکن درد مانند بروفن ، می تواند کمک به کاهش هر گونه ناراحتی در حین انجام این اعمال بنماید:

بیوپسی

با استفاده از کولپوسکوپی به عنوان یک راهنما ، دکتر معالج ممکن است به انجام بیوپسی اقدام کند. در این روش ، یک نمونه کوچک از بافت دهانه رحم برداشته می شود. این نمونه سپس در زیر میکروسکوپ برای بررسی علائم سرطان و یا مشکلات دیگر مورد مطالعه قرار می گیرد.ممکن است از بیش از یک منطقه از دهانه رحم نمونه برداری شود.

کورتاژ داخل دهانه رحم یا  Endocervical Curettage

کانال گردن رحم را به سختی می توان  با کولپوسکوپی دید ، لذا برای شناسایی مشکلات در کانال گردن رحم، ممکن است نیاز به  کورتاژ داخل دهانه رحم احتیاج شود. در طی این فرایند ،مقدار کمی بافت از دیواره کانال با وسیله مناسبی تراشیده میشوند. این سلولها سپس در زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار میگیرند. این روش است که اغلب همراه با بیوپسی انجام می شود.

تخریب سلول های غیر طبیعی

ممکن است پزشک تشخیص دهد که باید سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم را نابود نمود. این کار ممکن است توسط روش انجماد سلولها (سرما درمانی انجام شود). یا ممکن است با کمک پرتو لیزر (جراحی لیزر) استفاده شود.

حذف سلول های غیر طبیعی

حذف سلول های غیر طبیعی که این کار توسط پزشک ممکن است با برش با لیزر، الکتریسیته (LEEP) ، و یا دیگر برش جراحی بخش کوچکی از دهانه رحم برای حذف انجام شود.در برخی موارد، یک بیوپسی یا نمونه برداری مخروطی شکل از بافت محا برداشته می شود. در این روش یک قطعه مخروطی شکل بافت به طوری که شامل سلولهایی از مرکز دهانه رحم به سمت داخل کانال باشد


دکتر لیلا هاشمی


1:32PM 1391/08/29

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس