ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

چگونه عادت خوب مسواک زدن را در کودک تقویت کنیم


تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد است که ده دندان در فک بالا و ده دندان در فک پایین است. این دندان ها اگر چه دایمی نبوده و حداکثر در ۵ سال فاصله، بین یک تا شش سالگی کارایی دارند، اما مراقبت از آنها ضروری است، چرا که پوسیدگی و شکستگی دندان ها، نه تنها باعث اختلال در جویدن و هضم غذا می شوند، بلکه زمینه ساز خراب شدن دندان های دایمی نیز می شوند.

  اصولی ترین، مهم ترین و رایج ترین شیوه مراقبت از دندان ها، مسواک زدن، حداقل دو بار در طول شبانه روز، یک بار صبح و یک بار بیش از خوابیدن در شب است که البته بهتر است بعد از هر وعده غذایی این مسواک زده شود.

هر چند کودکان از مسواک زدن سر باز می زنند، اما والدین وظیفه دارند تا با نظارت دقیق و اتخاذ تدابیر مفید این مشکل را برطرف کنند


.

همزمان با درآمدن اولین دندان کودک خوب است که مسواک زدن آغاز شود. اگر کودک هرچه زودتر عادت کند، مسواک زدن بصورت بخشی طبیعی از زندگی روزمره او در می آید.

برای یک کودک خردسال در درجه نخست اهمیت دارد که به رفتن مسواک در دهان خود عادت کند. وقتی اولین دندان کُرسی در می آید وقت آنست که بطور سیستماتیک تری مسواک زدن را شروع کنید.

اگر مسواک زدن هرچه زودتر آغاز شود و با مسواک بازی شود و با احتیاط عمل شود، معمولاً اوضاع خوب پیش خواهد رفت.

کودک را عادت دهید که روزی دو مرتبه، پس از صبحانه و قبل از به رختخواب رفتن در شب، مسواک بزند.

انتخاب مسواک و خمیردندان مناسب برای کودک :

از مسواکی استفاده کنید که بُرس آن کوچک و نرم باشد. در ابتدا ممکن است کودک احساس کند که طعم خمیردندان تُند است.

ولی می توان از خمیر دندانی استفاده کرد که دارای طعم ملایمی باشد و فقط مقدار فوق العاده جزئی از آن استفاده شود. زمانیکه اولین دندان کُرسی کودک در می آید مناسب است که مقدار بیشتری خمیردندان به اندازه ناخن انگشت کوچک کودک مصرف شود.

مهم است که خمیردندان دارای ماده فلوئور باشد که باعث تقویت دندانها می شود.

برای آنکه مسواک آسانتر با دندانها تماس داشته باشد . اگر کودک کوچک است خوب است وقتی مسواک زده شود که او روی میز تعویض پوشک یا در تختخواب دراز کشیده است و شَرسَ ترجیحاً روی زانوی فرد بزرگسال قرار داشته باشد. اگر انگشت خودرا با احتیاط وارد دهان و بطرف قسمت داخلی گونه کودک وارد کنید، اغلب کودکان دهان خودرا باز می کنند. از مقدار فوق
العاده کمی آب استفاده کنید. کودکان خردسال نمی توانند دهان خودرا آبشوئی کنند.

وضعیت مطلوب برای کودکان کمی بزرگتر کودکانی که کمی بزرگتر هستند می توانند سرپا بایستند و فرد بزرگسال بنشیند و کودک سر خودرا کمی بطرف عقب و بطرف شانه و بازوی فرد بزرگسال قرار دهد.

گاهی اوقات اگر کودک روی زانوی فرد بزرگسال بنشیند بهتر است. اگر یک یا دو انگشت خود را در امتداد داخل گونه کودک قرار دهید و گوشه دهان کودک را کمی بطرف بیرون بکشید، آسانتر می توان داخل دهان را دید کودکان بزرگتر هم به کمک نیاز دارند کودکان کمی بزرگتر هم می توانند سر خودرا روی زانوی فرد بزرگسال قرار دهند. در این حالت دیدن داخل دهان و دسترسی به دندانهای عقبی آسانتر است و همزمان کودک در حالت استراحت قرار خواهد داشت.
خوب است کودک خودش هرچه زودتر مسواک زدن را تمرین کند، ولی کودک تا سن ده سالگی تا دوازده سالگی به کمک یک بزرگتر نیاز دارد.

روش صحیح مسواک کردن دندان چگونه است

تمام دندان را تا کنار لثه مسواک کنید. مسواک را بطور افقی و با حرکات خیلی کوچک و نزدیک بهم برای یکایک دندانها، به عقب و جلو ببرید. مسواک را مانند یک قلم خودکار بدست بگیرید تا فشار کمتری وارد کنید. قسمت داخلی، بیرونی و سطوح جویدن دندانها را مسواک کنید.

هنگام مسواک زدن قسمت داخلی دندانهای جلو فک بالا و پائین، مسواک را راست نگهدارید. طوری مسواک کنید که مسواک به لثه برسد. زیاد فشار ندهید و در تمام مدت با حرکات کوچک ادامه دهید.

بگذارید کودک کف خمیردندان را غرغره کند. برای کودکان بزرگتر خوب است مسواک زدن با غرغره کف خمیردندان و کمی آب توسط کودک خاتمه داده شود.

آیا استفاده از مسواک برقی برای کودکان مفید است ؟

برای کودکان از مسواک برقی هم می توان استفاده کرد. در اغلب موارد لازم است به کودک تا سنین بین ده تا دوازده سالگی برای تنظیم میزان فشار مسواک بر روی سطح دندان کمک شود.

مسواک زدن دندانهای کودکان همیشه کار آسانی نیست ممکن است در برخی از دورانهای رشدونمو کودک مسواک زدن دندانهای او دشوار باشد.

در بسیاری موارد خواست خود کودک و صبروتحمل والدین مورد آزمایش قرار می گیرد. در اینگونه وضعیتها فقط در دهان قرار دادن مسواک کافی است. در اینگونه دورانها خوب است غذا را طوری تنظیم کرد که عاری از مواد غیر مفید باشد.

توصیه می شود بگذارید کودک خود یک مسواک برای خودش داشته باشد که در دهان قرار دهد و آنرا بجود و خودتان از یک مسواک دیگر برای تمیز کردن واقعی دندانهای او استفاده کنید.

یک توصیه دیگر این است که شبها کودک را در مسواک زدن کمک کنید و صبحها بگذارید خودش مسواک بزند. تمیز کردن دندانها در شب مهم تر است.

اگر سعی شود که مسواک زدن بیشتر همراه با شوخی و بازی باشد در بسیاری موارد باعث حل مشکلات نیز می شود.

در انتها توصیه می کنیم که والدین باید بر مسواک زدن کودکانشان نظارت داشته باشند، چرا که طبق بررسی‌هایی که در انگلستان صورت گرفته بیش از ۲۰ درصد کودکان زیر ۵ سال که بدون نظارت والدین مسواک می‌زنند بعد از مدتی مسواک زدن را رها می‌کنند.

ناآگاهی و تصورات غلط والدین در مورد مسواک زدن کودکان یکی از مهم‌ترین عوامل مسواک نزدن کودکان است.

بررسی‌های موسسه بهداشت دندان انگلستان که در میان هزار خانواده انجام شده‌است نشان می‌دهد یک‌ چهارم والدین انگلیسی اشتباها فکر می‌کنند که کودکان نیازی به ۲ بار مسواک زدن در روز را ندارند و ضمنا بیش از ۶۷ درصد آنان یک دقیقه مسواک زدن را کافی می‌دانند.

به گفته کارشناسان، این مسئله باعث شده است وضعیت نگران کننده ای در انگلستان به‌وجود بیایدزیرا نیمی از کودکان زیر ۵ سال انگلستان دندان‌هایشان پوسیده است، اما به یاد داشته باشید که دلیل پوسیدگی دندان‌های کودکان تنها به مسواک نزدن مربوط نمی‌شود.

یکی از مسائلی که می تواند موجب پوسیدگی دندان‌ها شود مصرف نوشیدنی های گازدار است.

۲۳ درصد از والدین انگلیسی تصور می‌کنند مصرف نوشیدنی‌های گازدار ضرری برای دندان‌های کودکان به همراه ندارد.

به گفته کارشناسان، آموزش کودکان برای به‌وجود آوردن عادت‌های مثبت در مسواک زدن بسیار حیاتی به نظر می‌رسد.

 گروه علمی آزمایشگاه جام جم


10:25AM 1391/11/01

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس