ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

در مورد بیماری «آرنج تنیس بازان»؛ که زنان خانه دار را هم گرفتار می کند،چه میدانید؟


شایع ترین علت درد و مشکل عضو آرنج، عارضه «آرنج تنیس بازان» یا به اصطلاح «Tennis Elbow» است: در این اختلال، تاندون های بازکننده مچ دست در محل اتصال شان به برجستگی خارجی انتهای تحتانی استخوان، باز شده و دچار التهاب و پارگی های کوچک می شوند
.

علت اطلاق نام «آرنج تنیس بازان» به این عارضه این است که معمولاً در اثر انجام فعالیت ها و حرکات مکرر مچ دست در ورزشکاران تنیس باز ایجاد می شود؛ اما با این حال شاغلان برخی مشاغل خاص و حتی زنان خانه دار نیز به دلیل انجام حرکات مشابه و استفاده زیاد از مچ دست می توانند به این عارضه مبتلا شوند.

علایم بیماری

 درد بیمار در عارضه فوق به صورت تدریجی ایجاد می شود و حتی ممکن است به حدی برسد که حتی انجام فعالیت های ساده و معمول زندگی نیز دردناک و مشکل باشد. در اغلب موارد، بیمار سابقه ای از انجام فعالیت های تکرار شونده مچ دست دارد. همچنین درد ممکن است در خارج آرنج به صورت موضعی احساس شود و یا به طرف پایین تر یا بالاتر از آرنج منتشر شود. این در صورتی است که با انقباض عضلات بازکننده مچ دست به صورت عقب بردن مچ علیه مقاومت و کشش عضلات، درد بیمار تشدید می شود. همچنین تاندون های عضلات درگیر در بیرون آرنج به لمس حساس می شوند.

حدود ۹۰ درصد بیماران مبتلا به آرنج تنیس بازان به جراحی نیازی ندارند و با درمان های نگه دارنده و فیزیوتراپی قابلیت بهبود پیدا می کنند . در مرحله حاد بیماری، از یخ به منظور کاهش درد و التهاب تاندون های درگیر استفاده می شود. همچنین برای کاهش فشار وارده به ناحیه درگیر استفاده از آتل های مخصوص یا حمایت کننده هایی به همین نام یعنی «Tennis Elbow» کمک کننده هستند.

البته باید به خاطر داشت که بی حرکتی طولانی مدت توصیه نمی شود، زیرا باعث حذف نیروهای لازم برای ترمیم مناسب بافت شده و زمینه عود علائم فراهم می شود. در مراحل مزمن، با تخفیف درد بیمار، متخصص فیزیوتراپی برای کمک به ترمیم آسیب، نوع خاصی از ماساژ را روی منطقه درگیر اعمال می کند. تمرینات ویژه ای نیز برای تقویت و کشش ملایم عضلات مربوطه تجویز می شوند.

متأسفانه بی توجهی به علائم آرنج تنیس بازان و عدم درمان به موقع آن باعث مزمن شدن عارضه و اختلال در روند ترمیم آسیب می شوددر این صورت بیمار مبتلا ممکن است مدت ها از این ناراحتی رنج ببرد و در انجام فعالیت های روزمره زندگی خود با مشکل مواجه باشد. بنابراین به بیمارانی که دچار این عارضه می شوند توصیه می شود که با مراجعه بموقع جهت درمان خود از بروز عوارض و مشکلات احتمالی جلوگیری نمایند


دکتر لیلا هاشمی آزمایشگاه جام جم

 


1:26AM 1391/11/21

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس