ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

در مورد سکته مغزی چه می دانید؟


سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به‌ دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب تظاهرات عصبی زیاد مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می‌شودعلت بروز سکته مغزی

سکته مغزی به دوعلت مختلف ایجاد می گردد:

۱-انسداد مغزی:

بندرت دریک شریان سالم لخته های خون تشکیل می شوند.با این حال زمانی که دیواره داخلی شریان ها با پلاک چربی پر می شوند،شریان ها باریک شده و جریان خون آهسته ودر نتیجه احتمال ایجاد لخته بیشتر می گردد.

یکی از مهمترین دلایل شایع سکته مغزی ،ایجاد لخته خون در شریان مغز و مسدود شدن آن است. بعضی اوقات وقتی یک لخته خون یا سایر انواع ذرات در خون در یکی از رگ های بدن دور از مغز( معمولا” درعروق قلب )تشکیل می شود،توسط جریان خون سرگردان می شود و درعروق حرکت می کند تا اینکه بالاخره در یک شریان جا بگیرد.اگر این لخته خون در شریان مغزجا بگیرد ،جریان خون را مسدودمی کنداین وضعیت به سکته مغزی منجر می شود.

۲-خونریزی مغزی :

زمانی که یک شریان بیمار(آسیب دیده)در مغزپاره می شود و خون به داخل بافت اطراف منتشر می شود، نیز سکته مغزی رخ می دهدو به آن خونریزی مغزی می گویند.

وقتی یک شریان پاره می شود،سلول هایی که توسط این شریان تغذیه می شوندازخون محروم شده و به علت فشاری که در اثر تجمع خون درفضای بین مغز وجمجمه ایجاد می شود، تحت فشار قرار می گیرند .

به علت نرسیدن خون به بافت مغز،سلول های آن قسمت از مغز از بین می روند و در عملکرد مغز یعنی در همان قسمتی که بافت آن  آسیب دیده است، تداخل ایجاد   می شود.این تداخل سبب ناتوانی جسمی در فرد میشود.

خونریزی های مغزی به دلایل گوناگونی ایجاد میشوند.معهذا اگرهم تصلب شرائین و هم فشار خون بالا وجود داشته باشد، احتمال بروز آن بیشتر است.ضربات مغزی نیز می توانند سبب خونریزی از شریان مغز شوند.

سلول های مغزی آسیب دیده نمی توانند بهبود یابند یا اینکه سلول های جدید ایجاد کنند،بنابر این پیشگیری از سکته مغزی با اصلاح عوامل خطرآفرین، بسیار مهم است.

Ø توجه : در این برنامه فقط سکته های مغزی ناشی از مشکلات عروقی مد نظر می باشدو ضربات و خونریزی مغزی ناشی از آن را شامل نمی گردد.

علائم بروزسکته مغزی

احساس ضعف یا بی حسی و کرخی ناگهانی درصورت ،بازو و یا پا در یک طرف بدن (فلج اندام ها بصورت یک طرفه) از علائم بروز سکته مغزی هستند.

سایر نشانه ها شامل اختلال بینایی (دوبینی،تاری دیدشدیدیا کاهش بینائی بخصوص در یک چشم،بینایی نصفه ،دیدن لکه های سیاه در جلوی چشم)،اختلال تکلم(ا زدست دادن توانائی صحبت کردن،لکنت زبان ،سنگین شدن زبان ،پاسخ های بی مورد و بی جا)،سردرد ناگهانی شدید وبدون علت، گیجی ناگهانی وبدون علت،اختلال درتعادل بدن(تلو تلو خوردن یا افتادن ناگهانی) و سرگیجه بسیار شدیدهستند. این نشانه هاخصوصا” همراه با هریک از نشانه هائی که قبلا” گفته شد ،رخ می دهند.

بسیاری از سکته های مغزی با تشخیص و کنترل سکته قلبی قابل پیشگیری است،چون سکته قلبی یک عامل هدایت کننده سکته مغزی است.بعضی وقت ها حمله های مغزی گذرا رخ می دهد که قبل از سکته های مغزی بروز می کنند.

این سکته های مغزی کوچک  و خفیف ،نشانه هائی مثل سکته مغزی بزرگ و شدیدایجاد می کنندولی برای مدت کوتاهی رخ می دهند و عوارضی هم بجا نمی گذارند.حمله های مغزی گذرا می توانندچند روز، چندهفته یا چند ماه قبل از یک سکته مغزی شدید رخ دهند،در نتیجه باید بعنوان علائم هشدار دهنده مورد توجه قرار گیرند.توجه پزشکی یا جراحی سریع در مورد این نشانه ها از بروز سکته مغزی بزرگ جلوگیری می کند.

در هنگام بروزاین نشانه ها همانند سکته قلبی باید فورا” به پزشک مراجعه کرد یا با فوریت ها تماس گرفت.در این شرایط بیمار نباید حرکت کند و فعالیتی داشته باشد.

لازم است تا رسیدن کمک پزشکی بی حرکت بماند یا با برانکاردیا صندلی چرخداربه مرکز درمانی منتقل شود.

وقتی یک سکته مغزی رخ می دهد،سلول های عصبی در قسمت بافت آسیب دیده مغز به علت نرسیدن خون کافی نمی توانند عمل کنند.این بدین معنی است که قسمتی از بدن هم که تحت کنترل این سلول های عصبی هستند و از آن ها فرمان می گیرند نیز نمی توانند کار کنند.

نتیجه معمولی یک سکته مغزی فلج یک طرف ازبدن، کاهش توانائی درصحبت کردن یادرک صحبت دیگران وازدست دادن حافظه است .زمانی که یک سکته مغزی به مغز آسیب می رساند،اثرات آن ممکن است جزئی یا شدید ونیز موقتی یا دائمی باشد.

این وضعیت بستگی به وسعت آسیب مغز و نوع سلول های مغزی داردکه آسیب دیده اندو این که چگونه بدن مجددا”جریان خون قسمت آسیب دیده مغز را برقرارمی کند،بستگی دارد.

تشخیص و پاسخ درست و فوری به نشانه های سکته مغزی می تواند  زندگی فرد را نجات دهد.

دکتر لیلا هاشمی آزمایشگاه جام جم


9:56AM 1391/12/06

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس