ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

دلایل مرگ های زودهنگام


این روزها به دلیل زندگی شهری و کمبود تحرک، میزان مرگ های زودهنگام افزایش یافته و این قبیل مرگ ها در بین مردان ایرانی بیشتر از زنان است.
 اما مرگ زودهنگام چیست و چه عواملی سبب افزایش یا کاهش آن می شود؟

سلول ها و بافت های مختلف بدن انسان، مادامی که با اختلال و مشکل خاصی مواجه نشوند، فعالیت طبیعی خود را ادامه می دهند و تا زمانی که مواد تغذیه ای و متابولیکی مورد احتیاج فعالیت های طبیعی بافت ها در دسترس آنها قراربگیرد و با عامل آسیب زننده خارجی مواجه نباشند، به حیات خود ادامه می دهند اما مکانیسم های متعددی در بدن پیش بینی شده که با عوامل تهدید کننده و آسیب رسان خارجی هم مقابله می کند و میکروارگانیسم ها و عوامل مخرب بیولوژیک را از بین می برند. بر این اساس، انتظار می رود که انسان ها معادل طول عمر متوسط جامعه خود، امکان حیات داشته باشند.

از آنجا که محاسبات مختلف نشان می دهد که امید به زندگی در جامعه ایرانی حدود ۷۲سال برای مردان و ۷۴سال برای زنان است، به تعبیری می توان گفت که هرگونه مرگی قبل از رسیدن به این میانگین امید به زندگی، مرگ زودرس تلقی می شود و انتظار می رود امکان زندگی تا میانگین امید به زندگی برای همگان میسر باشد. از سوی دیگر، امروزه این مفهوم به عنوان محور عدالت در سلامت مورد بررسی قرار گرفته است و اغلب نظام های برنامه ریزی در حوزه سلامت آن را پذیرفته اند.

عوامل متعددی در جوامع مانند اقشار و گروه های اجتماعی، طبقات درآمدی، ساکنان مناطق جغرافیایی و جنسیت و موارد دیگر باعث تفاوت در امید به زندگی می شود که وظیفه دستگاه های برنامه ریزی و نظام سلامت به حداقل رساندن این تفاوت ها و دسترسی برابر به امکان حیات سعادتمند و سالم تا سرحد امید به زندگی برای همگان است.

امروزه ما شاهد هستیم که تصادفات رانندگی، یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به سلامت است و در این زمینه متأسفانه اغلب آسیب دیدگان از رانندگی هم قشرهای فقیر و اشخاصی هستند که وسائط نقلیه چندان ایمنی ندارند یا کارگران و موتورسواران هستند.

آلودگی هوا و شرایط خاص محیط زیستی نیز از عوامل دیگری است که باعث مرگ های زودهنگام می شوند . باید در حد امکان تلاش شود تا از عواملی که منجر به ایجاد مرگ های زودرس در جامعه می شود جلوگیری کرد بنابراین یکی از قدم های مهم در این باره، شناسایی دقیق عوامل ایجاد کننده این نوع از مرگ ومیرهاست.

آموزش مردم برای داشتن یک زندگی سالم نیز ازجمله راه هایی است که با کمک وسائل ارتباط جمعی می توان از مرگ های زودهنگام در جامعه جلوگیری کرد. علاوه براین، مبارزه با نابرابری های اجتماعی و توانمندسازی گروه های فقیر و آسیب پذیر و در معرض آسیب نیز تا حد زیادی می تواند از این پدیده جلوگیری کند.

مطالعات مختلف نشان می دهد افرادی که در معرض استرس و فشارهای روانی هستند بیشتر در معرض مرگ های زودهنگام قرار می گیرند، بنابراین مقابله با استرس های اجتماعی و چگونگی کنترل این فشارها نیز می تواند از مرگ ومیرهای زودهنگام بکاهد.

افرادی که به هر دلیل از مواد مخدر، داروهای آرام بخش و مواد صنعتی و نیروزا استفاده می کنند؛ بیشتر در معرض مرگ های زودهنگام قرار می گیرند بنابراین ضروری است که نسبت به آگاه سازی این افراد در جامعه اقدام لازم صورت گیرد و آموزش های فراگیر در این جهت می تواند بسیار راهگشا باشد.

سیگارکشیدن به خصوص از سن نوجوانی، افزایش وزن و چاقی، چربی خون، بیماری های قلبی و عروقی، استرس و اضطراب ازجمله مواردی است که می تواند سبب بروز مرگ ومیرهای زودهنگام در افراد شود. داشتن یک زندگی سالم به دور از استرس با رعایت تغذیه صحیح و ورزش می تواند از مرگ های زودهنگام جلوگیری کند.

 


2:56PM 1391/12/19

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس