ورود به سایت
نام کاربری:
رمزعبور :


 
پیوندها

نکاتی در مورد استفاده از عینک در کودکان

 

 

کودکان درصورت نیاز به عینک،از چه سنی بایدشروع به استفاده ازعینک نمایند ؟

چه نوع عینکی باید انتخاب کرد؟

شیشه های عینک از چه نوعی باید باشد؟

در چه مواردی  استفاده از عینک دائمی است؟

کسانی که عینک استفاده میکنند تا چه مدت باید عینک بزنند؟

با زدن عینک چه زمانی چشمها خوب میشود تا عینک برداشته شود؟

آیا نیاز به عینک  جنبه ی ارثی دارد؟

اشکالات انکساری در چشم کدامند؟

نزدیک بینی چیست؟

دور بینی چیست؟

آستیگماتیسم چیست؟

شیشه های فشرده کدامند و آیا مزیّتی بر شیشه های معمولی دارند؟

آیا عینک انحراف چشمها را اصلاح میکند؟

فاصله مردمکها ( PD ) چیست؟

چه کنیم وقتی فرزند ما حاضر به زدن عینک نیست؟

Ø     انتخاب درست عدسی، اولین نکته در تهیه عینک مناسب برای کودکان است. در برخی کشورها استفاده از عدسی‌های پلی کربنات در عینک کودکان زیر 12 سال الزامی است

 

Ø     علت این الزام، نشکن بودن این عدسی‌ها و قدرت آنها در جذب میزان قابل توجهی از اشعه ماورای بنفش است. مسئله اشعه ماورای بنفش به ویژه در کودکان و نوجوانان بسیار حیاتی است ، زیرا محیط چشم آنها نسبت به اشعه ماورای بنفش بسیار شفاف است و این اشعه می‌تواند روی شبکیه چشم اثر منفی بگذارد.

Ø     استفاده از عدسی‌هایی با انحناهای خاص، یکی دیگر از نکات انتخاب عینک مناسب برای کودکان است؛ مثلا برای کودک دچار تنبلی چشمی که نمره عینک چشم چپ و راستش با هم متفاوت است و به خاطر همین تفاوت، دچار تنبلی چشم شده است، باید حتما فرمی انتخاب شود که امکان قرار گرفتن دو عدسی با ضخامت، انحنا و قدرت متفاوت را داشته باشد.

 

Ø     توجه به ظاهر عینک در تهیه عینک برای کودکان، به این معنی که تنها به ظرافت و سبکی آن توجه شود، ممکن است شرایط غیر قابل استفاده‌ای را برای کودکان به وجود آورد.

 

Ø     فرم‌های فلزی تیتانیوم که حساسیت پوستی ایجاد نمی‌کنند یا فرم‌های کائوچویی که پایه جنس آنها از متیل سلولز یا پلی‌استایرین است، می‌تواند شرایط بهتری برای کودکان فراهم کند.

 

 

 

ویژگی های مناسب برای عینک کودک

 

ضخامت عدسی های عینک

 

نسخه عینک، اولین عامل دخیل در انتخاب فریم عینک است، به خصوص اگر عدسی های تجویز شده ضخیم هستند، فریم انتخابی باید تا حد امکان کوچک باشد.

 

فریم پلاستیکی یا فلزی (سیمی)

سعی کنید فریم انتخابی خیلی مطابق مُد نباشد که در این صورت مجبورید برای سال بعد، فریم دیگری تهیه کنید.

فریم های عینک کودکان نیز هم از نوع پلاستیکی و هم از نوع فلزی ساخته می شوند.

در گذشته فریم های پلاستیکی به علت وزن کم، استحکام زیاد و قیمت ارزان انتخاب مناسبی برای کودکان بود، ولی درحال حاضر کارخانه داران، فریم های فلزی را نیز با همان مشخصات تولید نموده اند.

توجه داشته باشید اگر کودک شما به بعضی از مواد حساسیت دارد، در مورد این که آلیاژ کدام فریم کمتر حساسیت زا می باشد، راهنمایی بخواهید.

 

پل بینی مناسب

از آنجایی که بینی کودکان به رشد کامل خود نرسیده است، یکی از نکات مهم در انتخاب عینک کودکان، پل بینی مناسب می باشد. فریم های فلزی به علت داشتن پل بینی قابل تنظیم مناسب تر می باشند و قرار گرفتن فریم های پلاستیکی روی بینی کوچک کودکان مشکل تر است. اگر پل فریم عینک با بینی کودک متناسب نباشد، به خصوص بعد از نصب شیشه های عینک، عینک به سمت پایین سُر خواهد خورد.

 

 

دسته های فریم

فریم های پشت گوش فنردار که دسته آن ها دور گوش می پیچد، گزینه مناسبی برای کودکان نوپا هستند و از سُر خوردن و افتادن عینک جلوگیری می کنند.

 

لولاهای ارتجاعی

فریم های لولا فنری برای کودکان مناسب هستند. این لولاها موجب می شوند که دسته های فریم بدون آسیب دیدن قابلیت خم شدن به سمت خارج را داشته باشند

 

جنس عدسی

عدسی های ساخته شده از پلی کربنات برای کودکان بسیار مناسب هستند، زیرا فشرده ترین و مقاوم ترین نوع عدسی های پلاستیک می باشند. این عدسی ها به علت سبکی وزن برای شماره های بالا نیز گزینه مناسبی هستند.عدسی های پلی کربنات دارای لایه ضد خش هستند و چشم را از اشعه ماورای بنفش محافظت می کنند و به علت ایمن بودن برای فعالیت های ورزشی کودکان نیز مناسبند.

 

 

چه کار کنیم که کودک مان عینک بزند؟

توجه به توصیه‌‌های زیر می‌تواند در زمینه انتخاب و استفاده از عینک در کودک مفید باشد:

 

Ø     اجازه دهید که کودک خودش فرم عینکش را انتخاب کند و شما نیز این انتخاب را تحسین و تمجید کنید.

 

Ø     در ابتدا از او بخواهید که از عینک در زمان‌‌های کوتاه استفاده کند تا کم ‌کم به آن عادت کند.

 

Ø     هنگام انجام کار‌های لذت ‌بخشی مانند تماشای تلویزیون، رفتن به سینما و یا خواندن کتاب از او بخواهید که عینک بزند.

 

Ø     زدن عینک باید مثل انجام کار‌های روزانه ‌ای مانند زدن مسواک و یا لباس پوشیدن برای کودک درآید.

 

Ø     سعی کنید از ورزشکاران، بازیگران و یا افراد آشنایی که عینکی هستند، برای کودک نام ببرید.

 

Ø     به او توضیح دهید که عینک برای دید واضح و مؤثر او، لازم است و از این پس، او راحت تر خواهد توانست نوشته های تابلو و کتاب را ببیند و حتی راحت تر خواهد توانست با هم سالانش بازی کند.

 

Ø     سعی کنید در زمان مناسبی به معاینه و تهیه عینک اقدام کنید. برخی از کودکان صبح ها و بعضی دیگر عصرها آمادگی معاینه را دارند و زمانی که کودک شما خسته، عصبانی و بدخو است، وقت مناسبی برای قرار معاینه نمی باشد.

 دکتر لیلا هاشمی


9:58AM 1392/02/08

 

 
منوی اصلی
جوابدهی آنلاین
اخبار داخلی آزمایشگاه
 مقالات علمی
طراحی و اجرا :گروه مهندسی پارمیس